Rytuały

„Żaden gatunek nie jest przywiązany do rytuałów aż tak jak Homo sapiens. Archeolodzy często uznają, że właśnie rytuały należą do kluczowych życia nowoczesnych ludzi, i wiążą się je z umiejętnościami myślenia symbolicznego. Najwyraźniej nikt nie dorównuje nam zdolnością przekazywania złożonych myśli ikoncepcji, które mogą nie tylko tego, co tu i teraz, ale też tego, co dzieje się w innym czasie i w innym miejscu – a nawet wyobraźni. Tworzymy w tym celu działa sztuki, snujemy opowieści, przekazujemy sobie mity i praktykujemy rytuały. Wiele teorii dotyczących rozwoju zdolności poznawczych zakłada, że inteligencja ewoluowała równolegle z rytuałami.”*
Artystki i artyści zaproszeni na wystawę tropią rytuały w codzienności i popkulturze. Ekspozycja bada fenomen rytuału jako zjawiska uniwersalnego, przekraczającego granice kultur, epok i indywidualnych doświadczeń Wyłapywana jest powtarzalność gestów i motywów, Rytuały porządkują świat – wyznaczają granice między sacrum a profanum, czystym a nieczystym, właściwym a niewłaściwym. Zacierana jest granica między światem wirtualnym, a analogowym, a wszystko to wykreowane jest w autorskich wizualnych światach, w których abstrakcyjne formy przeplatają się z figuratywnością.
Wystawa „Rytuały” to nie tylko antropologiczna analiza, ale także zaproszenie do osobistej refleksji nad praktykami, które – często niepostrzeżenie – kształtują nasze codzienne życie. W świecie, który coraz częściej kwestionuje tradycyjne formy obrzędowości, ekspozycja stawia pytanie o miejsce rytuału w nowoczesności – czy potrzebujemy rytuałów dziś, a jeśli tak, to w jakiej formie?
*Dimitris Xygalatas „Rytuały. Pozornie bezsensowne działania, które nadają życiu sens” (Wyd. Poznańskie, 2023)